


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 8.7 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 4.7 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 4.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Negative |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 1.1 V |
| Min Input Voltage | -7 V |
| Output Current | 500 mA |
| Output Voltage | -5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Max Input Voltage | -25 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Output Voltage | -5 V |
| Nominal Output Voltage | -5 V |
| Max Output Voltage | -5 V |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 100 mV |
| Line Regulation | 50 mV |
Stock: 17
Distributors
pcbx
Unit Price$1.05755
Ext.Price$1.05755
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.05755 | $1.05755 |
| 10 | $0.76944 | $7.69440 |
| 25 | $0.69506 | $17.37650 |
| 50 | $0.65637 | $32.81850 |
| 100 | $0.61983 | $61.98300 |
| 300 | $0.58870 | $176.61000 |
| 500 | $0.55913 | $279.56500 |
| 1000 | $0.52664 | $526.64000 |
| 3000 | $0.51584 | $1547.52000 |
| 5000 | $0.50526 | $2526.30000 |
